Úvod > Spádové obce

Spádové obce

CHROUSTKOV

Chroustkov má svůj původ v zakladateli, jehož jméno bylo asi Chroust – Chroustek. Osada již v XV. století patřila ke zboží sionskému a po smrti Roháče z Dubé byla připojena k panství zbraslavickému a r. 1581 k panství malešovskému.

V současné době má Chroustkov asi 40  stálých obyvatel v 11 domech. Ostatní domy slouží k rekreačním účelům.

VŠESOKY

Jméno obce pochází zřejmě od soků, kdy jich podle pověstí ve vsi žilo mnoho.

Všesoky stejně jako Chroustkov patřily ke zboží sionskéme a poté k panství zbraslavickému a malešovskému.

V současné době je v obci trvale obydleno pouze 6 domů se 16 obyvateli, zbytek tvoří opět domy k rekreaci.

VERNÝŘOV

Obec Vernýřov leží na křižovatce silnice vedoucí ze Zbraslavic do Uhlířských Janovic a z Malešova do Zbraslavice. V těsné blízkosti obce je rybník Bezděkov.

První zmínka o obci je z roku 1664. Obec patřila k panství úmonínskému a později k malešovskému.

V současné době  bydlí trvale v obci 23 obyvatel. Do školy dojíždí 6 žáků do Zbraslavic. Vernýřov je pro blízkost rybníka a množství lesů v okolí vyhledávaný k rekreaci.

Letecký snímek Vernýřova

Letecký snímek Vernýřova s rybníkem Bezděkov

PIVNISKO

Nejstarší písemná zpráva o obci je z roku 1336. Obec patřila k panství jindickému.

Dnes je v obci 34 stálých obyvatel Děti dojíždějí do školy do Uhlířských Janovic.

ŽANDOV

Panský dvůrŽandov se rozkládá 17 km od Kutné Hory a 9 km od Uhlířských Janovic. V těsné blízkosti obce je nejvyšší bod okresu „Březina“ 555 m.n.m. První písemné zmínky o obci jsou z roku 1318, kdy patřila k panství zbraslavickému. Obec měla mnoho majitelů a posledním byl Theodor Hrubý z Jelení, pán na Červených Pečkách.

Nyní má Žandov 88  stálých obyvatel. Jsou zde postaveny 2 bytové jednotky o 8 bytech. Do školy dojíždějí děti do Uhlířských Janovic. Na vrchu „Březina „ byla postavena komunikační věž s rozhlednou, což přilákalo množství turistů. Za jasného dne je překrásný rozhled do dalekého okolí, někdy je možno spatřit až Krkonoše.

KRSOVICE

Filiální kostel sv. Jana a dřevěná zvoniceKrsovice též Svatý Jan spadají svým založení do doby panování krále Václava II. a patřily k panství pečeckému. V první polovině XIII. století byl založen místní kostelík, který je zasvěcen sv. Janu Křtiteli. Podle pověsti ho založi jeden uhlíř ze Žandova jako poděkování Bohu za to, že při kácení stromů zde našel velký poklad. Tuto pověst potvrzuje latinský nápis na desce  visící v kostelíku. Ve vsi bývala vyhlášená škola , kterou navštěvovalo až okolo 160 dětí.

Dnes je v bývalé škole, která patří obci, obchod, kadeřnictví a dílna na výrobu pracovních oděvů. Krsovice mají 25  stálých obyvatel. Děti dojíždějí do školy do Uhlířských Janovic.

KRALICE A KRALIČKY

Rodný domek básníka Antonína ChalupyPrvní písemná zmínka o Kralicích je ze XIII. Století, později Kralice patřily k panství pečeckému. V Kralicích se narodil básník Antonín Chalupa.

Nyní v obci žije 127 stálých obyvatel. V obci je obchod a hospoda. Děti dojíždějí do školy do Uhlířských Janovic.

ZDESLAVICE

První písemná zmínka o obci je z druhé poloviny XIV. století za panování Karla IV., kdy patřila ke zboží švábinovskému a později k panství zbraslavickému.

V blízkosti obce se nachází rybník „Pastvický“ v jehož okolí je množství rekreačních chat.

Dnes žije v obci 67 stálých obyvatel. Děti dojíždějí do školy do Malešova. Obec má špatné autobusové spojení.