Úvod > Akce v regionu

Aurel Klimt Lajka: Od filmu k divadlu a zpět

Barborská 52, Kutná Hora-Vnitřní Město, 28401 Kutná Hora
Datum konání

Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy Lajka: Od filmu k divadlu a zpět, jejímž autorem je režisér, výtvarník a producent Aurel Klimt. Podílel se výtvarně i režisérsky na filmech Fimfárum Jana Wericha nebo Fimfárum 2, které získaly cenu Český lev. Vernisáž proběhne v sobotu 11. listopadu od 17.00 hodin. Jedná se o interaktivní výstavu, která nahlíží do zákulisí filmové tvorby hlavně z výtvarné stránky. Uvidíte filmová prostředí a loutky. Výstava také představí celovečerní film Lajka, který 2. listopadu vstupuje do českých a slovenských kin. Připomíná 60 let od chvíle, kdy byla fenka Lajka poslána do vesmíru. Ve filmové podobě se dostane na planetu Qem a seznámí se s dalšími zvířecími kamarády.

Dávná touha cestovatelská

Brandlova 35, Kolín I, 28002 Kolín
Typ

Výstava v Regionálním muzeu v Kolíně prezentuje především bohaté exotické sbírky muzea i jeho poboček a souborně představuje výrazné postavy českých cestovatelů od vrcholného středověku až do doby krátce po 1. světové válce. Cestovatelská dvojice Zikmund–Hanzelka je v Čechách notoricky známý a dodnes nepřekonaný cestovatelský pojem. Oba ovšem navazovali na několik staletí české touhy cestovatelské. Prakticky nikdo už dnes nezná Odorica de Pordenone, po otci Čecha, který už ve 14. století podnikl cestu až do Číny. Stejně tak je prakticky neznámé, že první Češi v jižní Americe byli najatí horníci z oblasti Jáchymovska, a že naopak první Čech v severní Americe se řadu let živil jako profesionální pirát, až nakonec skončil jako urozený majitel rozlehlých panství ve státě Maryland. Naopak ikony Emila Holuba, Aloise Musila nebo Kryštofa Haranta z Polžic má už od školních let v paměti asi většina z nás. Víme ale skutečně, jaké cesty podnikli? Kromě nich si výstava klade za cíl představit dnes už zapomenuté dávné cestovatele z našeho regionu – např. Vilém Obstžerer se v 18. století stal jezuitským misionářem v Indii, nebo Jaroslav Boháč z Rostoklat se díky svému členství v československých Legiích vydal po 1. světové válce na cestu po Indonésii a Malajsii, odkud přivezl do Národního a Náprstkova muzea desítky vzácných předmětů.

Tři billboardy kousek za Ebbingem

Typ

Zoufalé ženy dělají zoufalé věci

Tři billboardy kousek za Ebbingem