Úvod > Obec a okolí > Historie

Historie

Kostel na SioněObec Chlístovice se rozkládá po obou březích „Chlístovického potoka“ asi 15 km od Kutné Hory. První zmínka o obci je již z roku 1359. Za osadou na východní straně se vypíná „Sionský kostelík a pod ním „Sionský mlýn a na protější straně staré hradiště „S i o n. Hrad vystavěl okolo roku 1420 horlivý Táborita Jan Roháč z Dubé. Hrad se stal brzy útočištěm všech stejně smýšlejících. Roku 1437 byl hrad po dlouhém obléhání dobyt a Roháč byl se svými několika bojovníky zajat a posléze v Praze popraven oběšením.
„Sionský kostelík“  byl založen Ondřejem Berkou z Dubé r. 1402. Je zasvěcen sv. Ondřeji.

V současné době mají Chlístovice přes 300 obyvatel, jsou zde postaveny 4  bytové jednotky s celkem 17 byty a spousta nových rodinných domků. Obec je napojena na vodovod a  kanalizaci s čistírnou odpadních vod. Do školy dojíždějí děti do Malešova, v bývalé škole dnes sídlí obecní úřad. V obci funguje obchod s potravinami, kadeřnictví, místní knihovna a 2 x týdně dojíždí do obce praktický lékař.