CESTOU HUSITSKÝCH HEJTMANŮ
Naučná stezka nese název Cestou husitských hejtmanů. Myšlenka vytvořit naučnou stezku na téma významné lokality a událostí v okolí obcí Chlístovice a Malešov vznikla již v roce 2007 při přípravě 655. výročí obce Chlístovice a 570. výročí dobývání Sionu. Spolu s Mgr. Radkem Tvrdíkem jsme vytipovali okruh, který by propojil stálou expozici v kulturním domě v Chlístovicích, místní kostel, zříceninu hradu Sionu, místo bitvy u Malešova, tvrz a historii malešovského panství, ke kterému Chlístovice jako obec po staletí patřili. Byl připraven projekt pro příležitost vyhlášení dotací. Tu získala až v roce 2011 místní akční skupina MAS Lípa pro venkov o. s. ze Státního zemědělského intervenčního fondu.
Naučná stezka má 15 informačních panelů a 5 odpočívadel. Vede krásnou přírodou kolem říčky Vrchlice. Toto okolí inspirovalo J. K. Tyla k napsání písně Kde domov můj, která se stala naší národní hymnou. Stezka nás vede skutečně po stopách husitských hejtmanů, kteří se zapsali do naší historie tak silně, že o nich bylo psáno v kronikách, v románech a dokonce o nich byly natočeny velkofilmy. Cílem této naučné stezky je popsat události a místa, kolem nichž procházíte a možná ani nevíte nic o jejich dávné minulosti. Na informačních panelech se dále dozvíte o slavných rodech Osteinů a Dalbergů, kteří vlastnili malešovské panství a vybudovali zajímavé stavby jako je zámek Roztěž či malešovský kostel. Současným majitelem malešovské tvrze je pan Ondřej Slačálek. Cestou si můžete odpočinout na několika lavičkách nebo se občerstvit v Malešově v místní restauraci. Trasa dále vede kolem židovského hřbitova přes Polánku zpět do Chlístovic.
CESTOU HUSITSKÝCH HEJTMANŮ
SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ NAUČNÉ STEZKY
Poděkování patří všem, kteří se podíleli na vzniku a vybudování naučné stezky:
1. Mgr. Radek Tvrdík a MAS Lípa, o. s.
2. Firma OGMA – grafika a panely – jmenovitě paní Mgr. Lenka Mazačová, bakalář Zdeněk Mazač a Ondřej Kačerovský.
3. Truhlářství Lupínek Chroustkov – výroba stojanů.
4. SZIF.
5. Zastupitelé obce Chlístovice, kteří vybudování naučné stezky podpořili.
6. Zaměstnanci a spolupracovníci obce Chlístovice, zvláště pak Jindřich Kozlík, Pavel Horčák, Antonín Kýbl a František Strnad.
7. Svaz českých turistů, který vyznačil trať, zvláště pak Ing. Jaroslav Liberský , Jana Liberská, Václav Stryhal a všichni ostatní, kteří se na značení trati podíleli.
8. Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova.
9. Občanské sdružení Roháčův Sion, o. s., které připravilo občerstvení a zahájení v dobových kostýmech.
10. Trubači Jaroslav Vokolek, Pavel Štorek, Josef Sedláček a René Rada.
11. Stáj Rozárka Bykáň, Jaroslav Knol, Jan Mareš a ZEVA CHLÍSTOVICE a.s.
12. Studium manželů Rylichových – kamerový záznam slavnostního otevření.
V kulturním domě byla otevřena stálá expozice s husitskou tematikou
a nechybělo ani občerstvení. Historicky první poutí naučnou stezkou provázeli tyto slavné postavy české historie - hejtmané táborské a sirotčí obce polem pracující:
Za nepřátele se dostavili:
Celým slavnostním dnem provázel správce lidu a měst táborských
a také sionského panství Jan Roháč z Dubé v podání Bohuslava Ryšánka. K ruce mu byl sionský puškař Bartoloměj Zelený – Pavel Martínek a sionský purkrabí Václav Vlk. Malešovským panstvím provázel pan Jan Herel z Roztěže.
Jan Žižka s Hynkem Ptáčkem přestřihli u příležitosti slavnostního otevření naučné stezky pásku. Poté Prokop Holý symbolicky pokřtil
a požehnal nově vzniklé naučné stezce. Za zvuku fanfár v půl jedenácté vyrazil pěší průvod přes Sion k Malešovu CESTOU HUSITSKÝCH HEJTMANŮ.
Křest a požehnání
Symbolicky křtím a žehnám této naučné stezce jménem „Cestou husitských hejtmanů“. Ať slouží nám i našim potomkům k poznání historie našeho krásného kraje a místa, k potěšení srdce, mysli a ducha.