Změna velikosti písma

Návštěvnost stránek

299879

Vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Spolky v obci > Roháčův Sion o.s. > Přehled akcí - Sion > Roháč na Sionu aneb putování proti proudu času

Roháč na Sionu aneb putování proti proudu časuDatum konání:
16.9.2017

Informace pro účastníky pochodu:

Akce je pořádána ke kulatému 580. výročí dobytí hradu Sionu a popravy Jana Roháče z Dubé roku 1437 a navazuje na podobnou akci, kterou Obec Chlístovice se sdružením Roháčův Sion uskutečnila před deseti lety. Akci pořádá spolek Roháčův Sion z. s. za podpory Obce Chlístovice a Středočeského kraje.

Start pochodu po naučné stezce Cestou husitských hejtmanů je v 11:30 hod. u kostela svatého Ondřeje v Chlístovicích, kde se nachází i parkoviště.

Poté se přejde na předhradí zříceniny hradu Sionu, kde proběhne divadelní vystoupení „Poslední oběd na Sionu“. Divadlo bude doplněno akčním vystoupením skupiny historického šermu „Dobytí hradu Sionu a zatčení Jana Roháče z Dubé“.

Dále, se přemístíme ke zřícenině hradu. Zde bude uctěna památka Jana Roháče z Dubé. V prostranství hradu bude známým archeologem prezentována nová virtuální maketa hradu Sionu a jeho vývoj od staré chlístovické tvrze po Roháčův Sion s opevněným předhradím, válečným ležením Roháčovy posádky.

Dále budeme putovat asi 2,5 km po části naučné stezky k autentickému místu bojiště bitvy u Malešova, kde bude postavena vozová hradba s ukázkou bitvy u Malešova roku 1424.

Putovat budeme společně s historickými postavami této doby. Chceme si připomenout tuto část naší historie s tím, že nikdy nebylo nic bílé ani černé. Budeme si vyprávět o tom, jak se to mohlo vlastně tenkrát odehrát a jaké jsou poslední poznatky o hradu Sionu. Pro děti, ale i dospělé je připravena vědomostní soutěž na téma „Naučná stezka Cestou husitských hejtmanů“. Pochod bude pokračovat po naučné stezce k malešovské tvrzi, která bude pro zájemce otevřena. Zde, na prostranství před malešovským zámečkem, bude další divadelní vystoupení „Roháčova poprava“.

Pochod zakončíme v pivovaru Malešov, kde bude možnost zakoupit si občerstvení, opéct si buřty. Budou zde vyvěšeny správné výsledky vědomostní soutěže a vylosováni výherci.

Odtud se nechá pokračovat po trase naučné stezky a dojít zpět do Chlístovic. Pro zájemce bude přistaven autobus, který dojede zpět do Chlístovic.

Více informací na tel. 724 908 744, email rysanek.bohuslav@seznam.cz, www.obec-chlistovice.cz.

Dobové kostýmy vítány, mohou být jak divadelní, tak skutečné dobové. Je možnost připojit se k nám kdekoliv na trase. Všichni se staneme součástí Roháčova vojska, které jde na pomoc Janu Žižkovi k Malešovu. Moc se na vás těšíme a přijeďte si to zase po deseti letech s Roháčem užít.