Úvod > Obec a okolí > Aktuality > Novinky ohledně svozu komunálního odpadu a placení místního poplatku

Novinky ohledně svozu komunálního odpadu a placení místního poplatku

Vývoj nákladů obce na svoz komunálního odpadu

Zastupitelstvo obce na svém zasedání 8.12.2022 schválilo nové vyhlášky o obecním systému svozu komunálního odpadu (15 hlasy z 15 a 13 hlasy z 15). Uspořádání systému svozů zůstává stejné jako v minulých letech. Rostoucí náklady na svoz odpadu (a rostoucí manko, kdy vybrané poplatky pokrývají pouze cca 2/3 nákladů) si však vyžádaly hledání cest, jak ušetřit. Jako zastupitelé jsme se nechtěli vydat cestou prostého zvyšování poplatků za odvoz odpadu (zůstává v loňské výši, t.j.  základní sazba 800 Kč), nýbrž jsme se rozhodli jít cestou důslednějšího vybírání nedoplatků a také cestou standardisace svozových nádob.

Původně při začátku svozů byly přidělovány a povoleny pouze 120 l popelnice, později si však pořizovali občané i 240 l popelnice. Částka, kterou obec zaplatí za svoz odpadu, se přitom sestává ze tří složek: 1) poplatku za výsyp každé jednotlivé popelnice; 2) poplatku za objem vyprodukovaného odpadu; 3) skládkovacího poplatku. Skládkovací poplatek je přímo dán zákonem a je počítán za tunu vyprodukovaného odpadu. Svozová firma pro každou cestu popelářského automobilu počítá počty vysýpaných popelnic podle typu podle obcí a následně výslednou váhu odpadu sebraného za celou cestu rozpočte mezi jednotlivé obce podle poměru objemů vysýpaných popelnic. Sazba za výsyp 240 l je přibližně dvojnásobná sazbě (cca 60 Kč/výsyp) za výsyp 120 l popelnice. Pro obec je tedy nejhorší, když občané přistaví ke svozu mnoho poloprázdných 240 l popelnic. Obec jednak platí vysoký poplatek za výsyp a jednak na ni připadne při rozpočítávání větší podíl z hmotnosti odpadu sebraného za celý den.

Od roku 2023 se proto navracíme ke standardisované velikosti svozových nádob na původní 120 l popelnice.
(Bude vyžadováno od 31.3.2023, tedy s používáním nových známek.)

Zároveň prosíme občany mající v domácnosti více popelnic, aby zvážili, zda je nepřistavovat k vývozu, až když se naplní.

(Příklad: Ve čtyřčlenné domácnosti jsou dvě popelnice, ale za dva týdny se naplní pouze 1 a 1/3. Pokud je to možné, vyvezte prosím ke svozu jen tu plnou a tu druhou vyvezte až za dva týdny při dalším svozu, kdy bude i ona naplněna.)

Novinky v placení místních poplatků za odpad a psy

Informace o sazbě a placení poplatků za odpad (a také poplatků za psy) jsou nově přidány na webové stránky obce. Hlavní novinkou je možnost využít k platbě středočeského platebního portálu (lze platit bezhotovostně přes QR-kód či platební kartou) - poplatek za odpad pro trvale žijící, poplatek za odpad z rekreačních objektů, poplatek ze psů.